Starostlivosť o kone

Základné informácie o tom, ako sa starať o kone.

Starostlivosť o srsť

V modernej dobe sú na ošetrovanie srsti rôzne prípravky, pomôcky a prístroje. Základ starostlivosti o srsť tvorí: žbylko, mäkká a tvrdá kefa, hrebeň (kefa na hrivu), škrabák na kopytá. O srsť je potrebné sa starať každý deň. Najlepšie pred a po práci.
V letných mesiacoch prospieva srsti sprchovanie. Na to je potrebné mať: šampón, hubky, stierku na vodu, uteráky.
Športovým koňom sa srsť holí. Je to kvôli tomu že kone majú rovnakú jazdeckú záťaž ako počas sezóny. Aby nestratili kondíciu. A keďže koňom rastie v zime zimná srsť je väčšia pravdepodobnosť že sa rýchlo spotia a ťažšie uschnú. Teda je tam väčšia pravdepodobnosť prechladnutia. Kvôli tomu aby kone znovu nezačali rýchlo púšťať srsť je potrebné ich dekovať.

Veterinárna staroslivosť

Rovnako ako ľudia aj kone je potrebné očkovať proti chorobám ako je chrípka a tetanus. Koňom sa údaje o očkovaní píšu do pasu koňa. Veterinára však môžeme za koňom zavolať ak vidíme že má nejaký problém. Či buď pri krívaní, výtokoch (z nosa, očí), zvýšenej teplote, pri podozrení na koliku, ranách ktoré treba ošetriť odborne. Veterinár sa vždy pýta na to čo sa stalo, ako kôň žerie, akú má stolicu, moč,. vypočuje mu srdce a dýchanie. Vďaka skorému zavolaniu veterinára alebo rýchlej pomoci zvieraťu, dokážeme koňovi veľa krát zachrániť život.

Starostlivosť o chrup koňa

Kone majú neobyčajne silné, veľké zuby, oveľa väčšie s porovnaním s ľudskými, ich prirodzená i domestikovaná strava je tuhá a vyžaduje účinné žuvanie, aby sa dodrvila a premiešala s tráviacimi šťavami, ktoré rozložia potravu tak, aby ju kôň mohol stráviť.
Horná čeľusť je širšia ako dolná, takže pri žuvaní sa zuby zošmykujú. Vonkajšie hrany horných zubov a vnútorné hrany dolných zubov sa môžu zaostriť a zarezávať sa do líc a jazyka.
Podľa zubov sa dá zistiť nie len vek ale dokonca aj pohlavie. Žrebce majú 40 zubov a kobyly 36.
Zubára je potrebné volať aspoň raz za rok na preventívne prehliadky a hlavne pred prijazďovaním mladého koňa.

Starostlivosť o priestory

Starať by sme sa mali o priestory kde kone trávia najviac času. V boxe je potrebné vyzbierať všetko špinavé, skontrolovať či je funkčná napájačka a či nie je znečistená, skontrolovať žľab kde kôň žerie, či má všetko zjedené a či sa tam nenachádzajú nečistoty. Podstieľka sa musí koňom každý deň dopĺňať a každý deň čistiť.

Ak je kôň na pastvine je potrebné aby

Ak je kôň na pastvine je potrebné aby: Pastvina by sa mala meniť aby tráva stíhala dorásť. Nesmú sa tam nachádzať jedovaté rastliny a stromy, ktoré by kone ohrozovali. Treba dávať pozor na čistotu napájadla, či kone majú minerálny liz, a oplôtok a prístrešok nepoškodený.

Chcete sa starať o kone?

Kontaktujte nás a informujte sa o možnostiach členstva v našom klube.

KONTAKTUJTE NÁS