Kŕmenie koní

Základné informácie o správnom kŕmení koňa.

Kŕmenie koní môže byť niekedy veľmi zložité. A to preto, že dnešný trh ponúka nespočetné množstvo druhov a značiek krmív pre kone. Pri kŕmení zohrávajú úlohu rôzne faktory ako vek, zdravie, pracovná záťaž, výška, váha či typ koňa. V nasledujúcich bodoch sú uvedené základné informácie správneho kŕmenia koní.

Voda

Priemerné množstvo vody, ktoré kôň denne spotrebuje sa pohybuje okolo 30 až 50 litrov. Je veľmi dôležité, aby mal kôň prístup k vode počas celého dňa, najmä počas horúcich letných dní. Voda by mala byť menená minimálne dvakrát za deň. V zimných mesiacoch je potrebné kontrolovať vodu, aby nezamrzla.

Seno a tráva

Seno a tráva tvoria základnú zložku potravy každého koňa. Každý deň by mali kone zožrať seno a trávu v pomere 1-2% z celkovej hmotnosti koňa. Preto by mali mať kone vždy dostatok sena na žuvanie. Je dôležité, aby seno bolo čisté, bez rôznych nečistôt ako sú plesne či prach.

Ovos, jačmeň a kukurica

Ovos, jačmeň či kukurica sú obilniny, ktoré patria k nevyhnutným zložkám konskej potravy. Ideálne je, aby kôň bol týmito obilninami kŕmený aspoň 2 až 3 krát denne v rovnakom časovom intervale

Tuk, vitamíny a minerály

Hoci množstvo kalórií získava kôň zo sena či trávy, je potrebné aby mal kôň prísun tuku, vitamínov a minerálov, no stačí len v malých dávkach. Ak máme pocit že kôň nedostáva potrebné množstvo vitamínov, proteínov či minerálov, môžeme siahnuť po doplnkoch výživy určených pre kone. Treba byť však opatrný, aby kôň nebol vitamínmi doslova predávkovaný.

Čoho sa pri kŕmení vyvarovať !

Nikdy nekŕmime kone ihneď po cvičení, inak hrozí nebezpečenstvo koliky. Nikdy nemeníme čas kŕmenia, kŕmime kone každý deň v rovnakom čase. Rovnako ako ľudia môžu kone trpieť na rôzne alergie. Rozmanitosť je dobrá vec, ale s mierou. Nesprávne kŕmenie môže viesť k zdravotným problémom koňa a jeho zmenám správania.

Chcete sa starať o kone?

Kontaktujte nás a informujte sa o možnostiach členstva v našom klube.

KONTAKTUJTE NÁS